poniedziałek, 23 kwietnia 2012

PRACA NA SZKLE

Moje pierwsze spotkanie z decoupagiem.
Zapisałam się wraz z córką na szybki kurs decoupagu ,i z mojego doświadczenia -które może nie jest jeszcze za duże -postaram się pokazać wam jak w łatwy sposób można zrobić coś własnorecznie, coś pięknego ,w co wkładamy serce- choćby po to by podarować komuś w prezencie coś nie kupionego ale oryginalnego i niepowtarzalnego . Jedynego w swoim rodzaju.
Postaram się wam opisywać kolejno swoje prace. Co i jak wykonywałam .Co można a czego nie można wykonywać. Jeśli macie jakieś pytania -piszcie .Postaram się na wszystkie odpowiedzieć.Zaczynamy .
KROK PO KROKU

PRACA NA SZKLE

Przed przystąpieniem do pracy ,należy przeszlifować wszystkie ostre krawędzie szybki papierem ściernym.Należy obchodzic się z nią delikatnie by zapobiec jej zarysowaniu .Następnie oczyścić ją z pyłku i wysuszyć.
Wybieramy z serwetki kolorowy motyw-wzór -którym chcemy ozdobić naszą szybkę.I możemy naszą pracę zrobic na dwa sposoby:
1-Dokładnie wyciąć wzór nozyczkami -wykonujemy tę technikę najczęsciej
   przy bardzo dużych lub wyrazistych wzorach
2-Delikatnie wyrwac wzór palcami-wykonujemy najczęściej przy delikatnych małych   
   elementach,gdzie tło jest bardziej zbliżone do naszej pracy.
Na szybke nakładamy cienką warstwe kleju z werniksem w miejsca gdzie chcemy umiescic aplikację .Wzór nakładamy na klej główną-przednią stroną do szybki.Następnie pędzlem jadąc od środka wzoru do zewnątrz dokładnie wygładzamy całość na szybce.Robiąc to własnie w ten sposób unikniemy pozostania pęcherzyków powietrza pozostałych pod wzorem.Po wysuszeniu pracy na szybkę nakładamy  zdecydowanymi ruchami dość grubą warstwę preparatu jednoskładnikowego (postarzajacego )do spekań .Nakładając go należy zwrócić szczególną uwagę na to by wykonać to starannie miejsce koło miejsca.Dla uzyskania większych spękań możemy użyć (po uprzednim wysuszeniu szybki)go ponownie jeszcze raz.Po wysuszeniu całości ,na suchy preparat nakładamy jasny kolor (dowolnie dobrany)farby matowej -akrylowej .Do tego celu można użyć pędzla lub gąbeczki.{UWAŻAM ŻE PRZY UŻYCIU GĄBECZKI EFEKT JEST ŁADNIEJSZY}
UWAGA!
Trzeba wykonac to dokładnie zdecydowanymi ruchami miejsce koło miejsca,bez poprawiania.Tylko 1 raz.Dlaczego?
Ponieważ musimy pamiętać o tym ,że preparat jednoskładnikowy do spękań  wczesniej nałożony na naszą pracę ,pęka tylko 1 RAZ.Jeśli poprawisz farbę jeszcze raz w tym samym miejscu to w tym miejscu nie osiągniesz efektu spękania i praca nie będzie ładna.Chyba ,że chcemy efekt spękania mieć tylko w wybranych miejscach, nie na całej powierzchni.Suszymy .Następna warstwe którą pomalujemy szybkę to będzie warstwa kolorowej dowolnej farby oczywiście akrylowej , którą będzie widać na naszej pracy na spękaniu pomiędzy naszym tłem wzoru.
Zbliżamy się do końca naszej pracy. Nastepnym krokiem jest nałożenie cienkich warstw lakieru wodnego na suchą naszą pracę.Należy wykonac to conajmniej od 5 do 15 razy.Oczywiście każdorazowo nakładamy na suchą powierzchnię naszej pracy.Do tego celu mozemy użyć lakieru wodnego matowego lub błyszczącego.
Gotowe.

 Mi wyszło tak :
Kindze tak:
Jak się przypatrzycie to widać na zdjęciach poprawki.Tam gdzie nie ma spękań.:)
Pracę wykonywałyśmy pędzlem.1 komentarz:

  1. Świetnie to wyszło. Wielkie dzięki za szczegółowy opis wykonania.
    Pozdrawiam wiosennie
    P.S. Poproszę o adres do wysyłki wymianki.

    OdpowiedzUsuń