czwartek, 19 kwietnia 2012

CO TO DECOUPAGE

Historia pochodzenia Decoupagu-techniki ozdabiania przedmiotów .
DECOUPAGE zapoczątkowano w XVII wieku  gdzie bogacze zatrudniali znanych artystów, którym zlecali malowanie mebli oraz dekorowanie ręcznie malowanymi wzorami ścian i sufitów w swoich posiadłościach. Jednakże z czasem zwiększony popyt na tego typu usługi spowodował, że nie wszyscy mogli doczekać się realizacji swoich zamówień. Również nie wszystkich było stać na opłacenie artystów, którzy bardzo cenili sobie swoją pracę. Wtedy właśnie powstała alternatywna forma zaspokojenia gustów rozlicznych klientów. Rysunki popularnych artystów były wycinane, przyklejane oraz wielokrotnie lakierowane, aby imitować ręcznie malowane przedmioty. Tak powstała sztuka zwana l’arte del povero – czyli sztuką biedoty.

W XVIII i XIX wieku sztuka ta rozkwitała w Europie. Dostała się nawet na dwór Ludwika XV. Damy z artystyczną duszą z zachwytem godzinami oddawały się wycinaniu wzorów i naklejaniu ich na pudła od kapeluszy, stojaki do peruk, kominkowe parawany, toaletki i drobne przedmioty codziennego użytku. Do ozdabiania wykorzystywano między innymi prace takich twórców jak Boucher, Watteau, Fragonard, Redoute, czy Pillement. Wiele z tych przepięknie wykonanych przedmiotów dotrwało do dnia dzisiejszego.


Wiele dystyngowanych kobiet w XVIII wiecznej Anglii opanowało sztukę posługiwania się nożyczkami, oddając się tym samym sztuce dekorowania przedmiotów wycinanymi wzorami pokrywanymi lakierem. Wszystkie te damy uprawiały Japanning.

W XIX wieku, w epoce Wiktoriańskiej w Anglii rozwinął się bardziej sentymentalny, kwiecisty styl decoupage’u. W tym samym okresie zapoczątkowano zwyczaj obdarowywania się kartkami Walentynkowymi, oraz zaczęto wytwarzać ozdobne, wytłaczane papiery i plecionki wykorzystywane do dekorowania parawanów, lamp, drewnianych szkatułek i wielu innych przedmiotów. Wiele Wiktoriańskich niań uczyło swoje wychowanki jak tworzyć piękne przedmioty ozdabiając je wycinanymi, papierowymi wzorami.

W dzisiejszych czasach sztuka decoupage’u przeżywa drugą młodość. Na świecie działają liczne organizacje zrzeszające ludzi zafascynowanych tą sztuką, najbardziej znane to stowarzyszenia i cechy działające w Stanach Zjednoczonych, Australii, Afryce Południowej, Anglii i Japonii. Również we Włoszech działa nieduże stowarzyszenie.Źródło:
www.artizana.pl

Amerykanie całą swoją wiedzę na temat decoupage’u zawdzięczają Hiramowi Manningowi, który wraz z grupą utalentowanych decoupage’ystów wyłonił decoupage na światło dzienne i umożliwił innym poznanie jej tajników. Amerykańskie Stowarzyszenie powstało w 1972 roku i w ogromnym stopniu przyczyniło się do rozpowszechniania w Stanach Zjednoczonych sztuki decoupage’u, która jest tam uprawiana na najwyższym poziomie.

Nazwa decoupage powstała w XX wieku i pochodzi z języka francuskiego. W dosłownym tłumaczeniu znaczy tyle co wycinanka. Wycinanki z papieru są układane we wzór, a następnie przyklejane na wcześniej pomalowaną lub odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Technika tradycyjna zakłada pokrycie udekorowanego przedmiotu 30-40 warstwami lakieru, które są szlifowane papierem ściernym do uzyskania absolutnej gładzi. Papierowe wzory mogą być również przyklejane pod szkłem lub naklejane w taki sposób aby tworzyły trójwymiarowe obrazki. Przez wszystkie lata decoupage ewoluował tworząc nowe techniki, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że dzisiaj też powstają nowe trendy.


Dzięki barwnemu pochodzeniu oraz pełnemu wachlarzowi technik, ta wspaniała sztuka daje nieograniczone możliwości, oferując wiele godzin twórczej pracy i przyjemności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz